Branża e-commerce to pojęcie bardzo szerokie i obejmujące wiele dziedzin, elementów, działań. Jest ich tyle, że niejeden przedsiębiorca może się pogubić i zapewne wiele razy to zrobi (do czego ma pełne prawo). W takim przypadku z pomocą przychodzą eksperci z zakresu doradztwa w branży e-commerce. Są to osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wieloletnim doświadczeniem, które pomogą ustalić konkretne cele biznesowe, nakreślić przyszłą ścieżkę rozwoju oraz pomóc w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów czy wątpliwości.

 

Kto powinien skorzystać z usług doradcy e-commerce?

Z usług oferowanych przez doradców branży e-commerce powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które chcą rozwinąć swoją działalność, ale mają już pierwsze doświadczenia lub chcą zmienić swoją strategię w e-commerce. o sprawnego poruszania się na rynku, zrozumienia mechanizmów na jakich się opiera, kontrolowania i przewidywania zachodzących trendów i procesów potrzeba czasu i doświadczenia jakie posiadają branżowi eksperci. Warto skorzystać z ich wiedzy oraz umiejętności aby uniknąć potencjalnych błędów oraz porażek.

 

Na co należy zwrócić uwagę rozpoczynając działalność w branży e-commerce?

Podstawą do rozpoczęcia działań powinien być wybór odpowiedniej platformy przy czym należy zwrócić uwagę na elementy takie jak integracja z hurtowniami, systemami płatności i wysyłki oraz aplikacją magazynowo-księgową. Dobrze jest zrobić research na temat tego jak dane oprogramowanie sprawdza się w praktyce i jakie efekty pozwala osiągać w przypadku już istniejących sklepów.

Tym na co warto zwrócić szczególną uwagę jest także wybór modelu biznesowego pomiędzy business-to-customer (B2C) a business-to-business (B2B). Pierwszy z nich zakłada prowadzenie działań handlowych w oparciu o kontakt z klientem indywidualnym (osobą fizyczną) natomiast drugi opiera się na transakcjach przeprowadzanych między firmami.

 

Jak wygląda doradztwo e-commerce w praktyce?

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie konsultacji, podczas której doświadczony pracownik przeprowadza wywiad z klientem oraz personelem firmy. Na jego podstawie stara się określić jasne cele biznesowe oraz wyznaczyć indywidualne wskaźniki będące miarą skuteczności przyszłych działań. Kreując ścieżkę rozwoju zespół ekspercki bierze pod uwagę czynniki takie jak budżet oraz możliwe zagrożenia stanowiące naturalny element działalności online.

 

Drugim elementem jest doradztwo czyli cykliczna weryfikacja spełniania przez firmę określonych wcześniej celów i założeń. Odbywa się to poprzez przeprowadzenie rozmów z samym klientem oraz jego pracownikami, wspólne wyciągniecie wniosków. Ma to na celu wypracowanie i wdrożenie rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności, poszerzenie umiejętności i wiadomości zespołu oraz ulepszenie wewnętrznych procesów firmy co w rezultacie powinno przyczynić się do zwiększenia zysków.

 

Doradztwo z zakresu e-commerce może pomóc także w uzupełnieniu firmowego know-how czyli wiedzy branżowej co najczęściej jest procesem kosztownym i czasochłonnym. Budowanie bazy wiedzy można podzielić na dwa zasadnicze procesy:

– Weryfikację jakości oraz skuteczności działań przez firmę zewnętrzną mającą styczność z wieloma przedsiębiorstwami działającymi w branży e-commerce oraz posiadająca ogromne doświadczenie w marketingu cyfrowym.

– Określenie oczekiwań i preferencji konkretnej grupy klientów (targetu) oraz dostosowanie standardów produktów, usług lub szeroko pojętej oferty oraz komunikacji w oparciu o tą właśnie analizę.

 

Dowiedz się więcej o consultingu pricingowym!