Analiza konkurencji – czyli jak z sukcesem wejść na nowe rynki
- 31 października 2022
Zbieranie i przetwarzanie danych to dzisiaj norma, bez której żadna firma nie może się rozwijać. Nasycone oraz nastawione na rywalizację środowisko biznesowe to wyzwanie zarówno dla początkujacych, jak i doświadczonych przedsiębiorców, niezależnie od branży. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań biznesowych, tak ważne jest, aby dobrze rozeznać rynek oraz rywali. Może w tym pomóc analiza konkurencji.
W tym artykule omówimy dokładnie, na czym ona polega, jakie metody analizy konkurencji są obecnie wykorzystywane przez firmy, dlaczego warto korzystać z aplikacji oraz – jak dzięki analizie konkurencji z sukcesem podbić nowe rynki. Miłej lektury!
Czym jest analiza konkurencji?
Najprościej mówiąc, analiza konkurencji to uzyskanie jak największej ilości informacji o Twoich biznesowych konkurentach. Może to dotyczyć zarówno ilości Twoich rywali na rynku, ich oferty, a także działań marketingowych, jakie podejmują. Dane, pozyskane dzięki takiej analizie, są niezwykle przydatne przy wprowadzaniu nowych produktów, przewidywaniu zachowania konkurencji czy określaniu profilu klientów docelowych. Jej najważniejszym aspektem jest jednak poznanie mocnych i słabych stron przeciwników i zbudowanie na tej podstawie odpowiedniej strategii sprzedażowej. Dobrze przeprowadzona analiza pozwala przede wszystkim zminimalizować wielorakie błędy biznesowe, a co za tym idzie – znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo strat finansowych.
Jest to działanie, które warto wprowadzić na każdym etapie istnienia firmy. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z prowadzeniem własnej firmy, chcemy wprowadzić nowy produkt czy jesteśmy rozpoznawalną marką – analiza konkurencji jest niezbędna, by rozwijać naszą działalność, zwiększać sprzedaż oraz generować coraz większe zyski.
Jak skutecznie analizować konkurencję?
Istnieje wiele metod, które mogą nam pomóc w analizie konkurencji. Oczywiście, można polemizować, które z nich są bardziej, a które mniej skuteczne, jednak wszystkie są wciąż wykorzystywane na rynku i mają zarówno swoje zalety, jak i wady.
Przyjrzyjmy się jednak najpopularniejszym metodom analizy konkurencji.
Desk research
Jest to pierwszy krok, jaki powinniśmy zrobić, analizując konkurencję. Desk research polega na pozyskaniu danych, które już zostały opublikowane lub udostępnione publicznie. Są to tzw. dane zastane. Informacje o konkurencji mogą więc pochodzić ze stron internetowych, raportów, statystyk czy biuletynów firmowych. Ogromną zaletą metody desk research jest jej niski koszt, ponieważ wszystkie badania zostały już wcześniej przeprowadzone przez kogoś innego. Wystarczy tylko, że po nie sięgniemy. Desk research daje nam także dostęp do szerokiego zakresu danych, jednak informacje te są raczej ogólnie i niewyspecjalizowane. Oznacza to, że w przypadku desk research poznajemy ogólny zarys rynku lub konkretnych konkurentów, jednak możemy nie być w stanie zastosować tych badań do naszych indywidulanych potrzeb.
Badania marketingowe
Celem badań marketingowych jest pozyskanie informacji bezpośrednio z rynku. W przeciwieństwie więc do desk researchu, nie pozyskujemy danych już ogólno dostępnych, ale sami tworzymy bazę danych, dostosowaną do naszych potrzeb biznesowych. Badania rynku mogą więc poszerzyć naszą wiedzę na temat klientów, producentów czy dystrybutorów. Obecnie najczęścięj wykorzystywaną metodą w badaniach marketingowych są wielorakie ankiety internetowe. Niewątpliwą zaletą badań marketingowych jest ich szybkość, możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb przedsiębiorcy, a także cena. Mimo to, wyniki takich badań są poniekąd opartne na zaufaniu do ankietowanego. Podanie nieprawdziwych danych w badaniu prowadzi więc do powstania niewłaściwych wniosków i może powodować straty.
Wywiad gospodarczy
O wiele bardziej zaawansowaną metodą analizy konkurencji jest wywiad gospodarczy. Skupia się on głównie wokół konkurencyjnych firm i przedsiębiorstw i ma na celu weryfikację kondycji finansowej danej firmy (np. w przypadku, gdy jest to nasz obecny lub potencjalny kontrahent). Zadaniem wywiadu gospodarczego jest także pozyskanie wszelkiego rodzaju danych, które mogą zbudować naszą przewagę na rynku, a więc informacji o strategiach, produktach oraz klientach konkurencji. Wokół wywiadu gospodarczego narosło wiele mitów i często jest on mylony ze szpiegowstem gospodarczym. Głównym powodem może być fakt, że wywiad gospodarczy często bazuje na danych poufnych. Dlatego, jeśli decydujemy się na przeprowadzenie wywiadu gospodarczego, polegajmy na wyspecjalizowanych w tych działaniach firmach, takich jak wywiadownie gospodarcze, firmy detektywistyczne czy windykacjne, które dosknale znają przepisy prawne i postępują w sposób zgodny z etyką biznesową. W przeciwnym razie możemy narazić się na nieprzyjemności, a nasz biznes – na niepotrzebne ryzyko.
Mystery shopping
To metoda przydatna przede wszystkim tym, którzy zajmują się handlem oraz branżą e-commerce, ale może także znaleźć zastosowanie w przypadku firm usługowych. Mystery shopping może oznaczać po prostu zakup towaru lub usługi od konkurencji, kontakt telefoniczny lub online, a jego głównym celem jest poznanie metod działania konkurencji od środka. Będąc tajemniczym klientem, dowiemy się, z jakich metod sprzedażowych korzystają nasi konkurenci, na jakim poziomie znajduje się ich obsługa klienta, a także jaki system komunikacji z klientem przyjęli. Jest to ciekawa metoda, jednak jej powodzenie zależy od kompetencji audytora, więc jest to sposób obarczony wysokim ryzykiem błędu ludzkiego.
Narzędzia do analizy konkurencji
Wszystkie powyższe metody są dziś szeroko stosowane, jednak niejednokrotnie wymagają one zaangażowania firm zewnęrznych. Co więcej, informacje zbierane są często w sposób manualny, co wiąże się z wydłużonym czasem realizacji badań oraz naraża przedsiębiorców na wysokie ryzyko błędu.
Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzi do analizy konkurencji. Obecnie na rynku znajduje się wiele aplikacji, które szybko oraz skutecznie mogą dostarczyć nam wiarygodne dane, bez potrzeby angażowania dodatkowych pracowników lub zespołów. Jednym z takich narzędzi jest Dealavo.
Dealavo to aplikacja do monitorowania konkurencji w branży e-commerce, skupiająca się głównie na śledzeniu cen konkurentów, ich asortymentu oraz zachowań marketingowych. Więcej o tym, jak Dealavo może Ci pomóc w analizie konkurencji oraz ekspansji na nowe rynki dowiesz się w dalszej części artykułu.
Jak wprowadzić produkt na nowe rynki?
Jak wspomnieliśmy, jednym z głównych zadań analizy konkurencji jest zbadanie możliwości wprowadzenia nowych produktów na rynek a także zdobycie nowych rynków. Jednak przy powiększaniu oferty o nowe pozycje, warto uwzględnić fakt, że to, co nam wydaje się innowacyjnym rozwiązaniem oraz przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, w rzeczywistości może okazać się biznesowym fiaskiem. Jak więc ustrzec się błędów? Zastosuj 5 poniższych zasad.
1. Przeanalizuj rynek i znajdź pomysł.
Jeśli chciałbyś rozwinąć swój biznes, ale nie masz pomysłu, jak to zrobić – znajdź niszę. Obecnie istnieje wiele aplikacji, które pomogą Ci w analizie rynku i wskażą pojawiające się trendy. Dzięki nim z pewnością znajdziejsz dziesiątki pomysłów na nowe pozycje w Twojej ofercie.
2. Przeanalizuj potrzeby Twoich klientów.
Ten punkt można łączyć z punktem pierwszym, ponieważ to w dużej mierze od naszej grupy docelowej zależy, jaki kolejny produkt powinniśmy wdrożyć. Jeśli jednak korzystasz z algorytmów, by znaleźć niszę, zawsze weryfikuj ten pomysł ze swoją grupą docelową. Przeprowadź krótką ankietę, ogłoś promocję na nowy produkt i zobacz, jak będzie wyglądał jego sprzedażowy cykl życia.
3. Przeanalizuj konkurencję.
Sprawdź, czy ktoś z Twoich bliskich konkurentów nie oferuje już produktu, który chcesz wprowadzić do swojego sklepu. Zweryfikuj konkurencyjny asortyment oraz strategie cenowe i sprawdź możliwą wysokość marży. Pamiętaj, że nie musisz tego robić ręcznie – wszystkie dane możesz pozykać automatycznie dzięki zastosowaniu odpowiedniej aplikacji.
4. Obierz strategię sprzedaży.
Wprowadzenie produktu do oferty to nie wszystko. Rynek, a szczególnie rynek w branży e-commerce, charakteryzuje się dużą zmiennością i dynamiką. Dlatego też pamiętaj, by zawsze na bieżąco monitorować ceny, ogłaszać akcje promocyjne według kalendarza marketingowego i działać wielokanałowo. Pomyśl, także nad automatyzacją sprzedaży – odciąży ona Twój zespół, zminimalizuje ryzyko popełniania błędów oraz przyspieszy proces zakupu. Więcj o automatyzacji znajdziesz w tym artykule.
5. Komunikacja to podstawa.
W dzisiejszych czasach liczy się nie tylko to, co sprzedajemy, ale przede wszystkim – jak sprzedajemy. Określ więc dokładnie, do kogo kierowany jest Twój produkt, a następnie zastosuj odpowiednią formę komunikacji. Dotyczy to nie tylko języka, ale też kanałów dystrybucji, na które się zdecydujesz.
Wprowadzanie nowego produktu na rynek polski i zagraniczny – różnice
Wprowadzenie produktu na rynek rodzimy to zadanie znacznie prostsze niż w przypadku, gdy planujemy także ekspansje na rynki obce. W dużej mierze kroki wprowadzenia nowej oferty w obu przypadkach są podobne, jednak zawsze należy pamiętać, że rynki zagraniczne charakteryzują się innym systemem prawnym, polityką cenową oraz preferencjami klientów.
Warto więc zwrócić uwagę na potencjał marży oraz monitorowanie odchyleń od ceny katalogowej (MAP i MSRP), a także dostosować sprzedaż pod każdym możliwym względem: od waluty, przez kanały dystrybucji po opakowania i lokalizację produktu.
Jeśli jesteś zainteresowany wejściem na rynek zagraniczny, koniecznie sprawdź nasz Raport Analiza Rynku Zagranicznego. W mniej niż 24 h otrzymasz informację o stanie konkurencji za granicą, a także przedziale cenowym wybranych przez Ciebie produktów.
Więcej dowiesz się także z naszego artykułu: 5 przydatnych narzędzi dla sklepów e-commerce do rozpoczęcia sprzedaży zagranicznej.
Dealavo – narzędzie do analizy konkurencji i monitoringu cen
Sprawne przeprowadzenie analizy konkurencji to dzisiaj podstawa prowadzenia rentownego biznesu, nie tylko w branży e-commerce. Analiza rynku pozwoli Ci wzbogacić ofertę o najlepiej dopasowane produkty, uniknąć strat w związku z błędnie podjętymi decyzjami, wyróżnić się na tle konkurencji, a także trafić do najlepszej grupy docelowej.
Dynamika rynku sprawia jednak, że manualne rozwiązania powoli odchodzą w niepamięć. Dlatego najlepszym wyborem, będzie skorzystanie z aplikacji do monitorowania konkurencji. Jednym z takich rozwiązań jest Dealavo.
Dzięki naszej aplikacji:
- sprawdzisz, jakie produkty sprzedają się najlepiej,
- zobaczysz, kto jest Twoją największą konkurencją oraz jaki jest jej asortyment,
- będziesz mógł na bieżąco monitorować ceny i aktywnie nimi zarządzać stosując Dynamic Pricing,
- dowiesz się, jak duży jest rynek, na którym działasz oraz jak najlepiej go wykorzystać,
- zdobędziesz wiedzę na temat rynków zagranicznych, Twojego potencjału oraz możliwej marży.
Skontaktuj się z nami, aby otrzymać darmowe raporty oraz 7-dniową wersję demo aplikacji.