Poznaj narzędzia, które pomogą Ci sprzedawać na Google Shopping

Chcesz sprzedawać więcej produktów i robić to szybciej i skuteczniej? Nie obejdzie się bez e-commerce. I chociaż internet jest pełen wszelkiego rodzaju platform sprzedażowych, to usługa Google Shopping jest szczególnie warta Twojej uwagi. W tym wpisie dowiesz się, jak możesz wykorzystać Google Shopping i towarzyszące tej usłudze narzędzia.

Tak przygotowany/a do pracy, możesz zdobywać nowych klientów, pomnażać zyski i po prostu cieszyć się swoim biznesem online.

Zakupy Google to platforma, dzięki której możesz zwielokrotnić swoją sprzedaż online. Jeśli jednak nie wiesz, jak się za to zabrać, bez obaw. Odpowiedzi i praktyczne rozwiązania znajdziesz w naszym poradniku. Pokażemy Ci również najpopularniejsze dostępne narzędzia, rozważymy ich wady i zalety oraz nauczymy Cię, jak oceniać ich skuteczność. Ponadto podzielimy się eksperckimi poradami dotyczącymi mierzenia skuteczności i dostosowywania promocji w celu uzyskania optymalnych wyników.

Czym jest Google Shopping?

Zakupy Google to platforma dostarczana przez Google, która upraszcza wyszukiwanie i zakup produktów od różnych dostawców. Umożliwia tworzenie kampanii reklamowych prezentujących Twoją ofertę w witrynach należących do Google (takich jak YouTube). Google wyświetla wyniki Zakupów nawet w standardowych wynikach organicznych:

Za każdym razem, gdy użytkownik wpisuje produktowe słowa kluczowe, np. „kosmetyki wegańskie”, Google wyświetla reklamy sklepów oferujących produkty spełniające dane kryteria. Zgadza się, reklamy, ponieważ za wyświetlenie produktu na takiej stronie trzeba zapłacić.

Aby skonfigurować kampanię, należy zintegrować swoją witrynę z Google Merchant Center, Google Ads i Google Analytics. Narzędzia te pomagają skutecznie zarządzać danymi produktowymi. Dostarczają również masę cennych informacji na temat skuteczności kampanii.

Są to jednak podstawy dostępne dla każdego, kto korzysta z Google Shopping. W naszym artykule pójdziemy dalej i pokażemy Ci dodatkowe narzędzia, które ułatwią Ci sprzedaż.

Oto przygotowana przez nas lista narzędzi must-have. Pierwsze trzy punkty na naszej liście to wspomniane wyżej fundamenty: narzędzia zintegrowane z Google Shopping. Bez nich nie da się skutecznie prowadzić kampanii.

Google Merchant Center

Pierwszym narzędziem jest Google Merchant Center. Pozwala e-sprzedawcom zarządzać produktami i przechowywać informacje na ich temat w usługach Google. Konto umożliwi Ci dodawanie i aktualizowanie danych produktów, tak aby mogły być wyświetlane zarówno w wyszukiwarce, jak i w innych usługach Google.

Wskazówka dla Ciebie: zadbaj o zdjęcia wysokiej jakości. Przyciągniesz w ten sposób klientów, ale wiedz również, że Zakupy Google mogą odmówić przeprowadzenia kampanii, jeśli zdjęcia produktów są niskiej jakości.

Jak wynika z danych Consumer Insights Google Shopping, “85% respondentów uważa, że opisy produktów i zdjęcia są dla nich ważne przy podejmowaniu decyzji, gdzie złożyć zamówienie”. Nie zapomnij o tym!

Kolejnym krokiem jest przygotowanie tzw. feedu produktowego, czyli listy produktów i atrybutów opisujących ofertę (nazwa, opis, cena). Interfejs jest intuicyjny, więc szybko przejdziesz przez wszystkie kroki. Pamiętaj tylko, aby wykonać wszystkie polecenia, które pojawią się na każdej podstronie.

Jak już wspomnieliśmy, Google Shopping to płatne narzędzie, które działa na zasadzie PPC (pay-per-click), przyda się zatem konto Google Ads, aby tworzyć i publikować reklamy oraz połączyć je ze swoim głównym kontem (Google Merchant Center).

Dzięki temu możesz tworzyć kampanie Google Shopping, określać budżet i grupę docelową, a co najważniejsze, płacisz tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie Twoją reklamę i przejdzie na stronę sklepu.

Dzięki Google Ads Twoje produkty będą mogły często pojawiać się w wynikach wyszukiwania w Google Shopping. To kluczowy krok, który pozwoli Ci zwiększyć ruch na stronie i poprawić wyniki transakcji i konwersji. Tutaj jednak trzeba także pamiętać o wadze analizy danych, która pozwala lepiej zrozumieć zachowania klientów i zoptymalizować strategię. Do tego przyda się kolejne narzędzie na liście.

Google Analytics

To narzędzie analityczne, które pozwala monitorować i analizować ruch na stronie oraz śledzić interakcje użytkowników z Twoją witryną. W kontekście Google Shopping, Google Analytics może mierzyć wyniki kampanii reklamowych prowadzonych w Google Ads i w ten sposób pomóc Ci optymalizować prowadzone kampanie.

Integracja Google Analytics z Google Shopping pozwala zbierać i analizować dane o użytkownikach, którzy kliknęli reklamę Twoich produktów i zostali przekierowani na stronę Twojego sklepu. Dzięki temu będziesz mógł/a określić, które produkty przyciągają największą uwagę, jak długo użytkownicy pozostają na stronie, czy dokonują zakupów, w którym momencie porzucają koszyk, jakie są ich preferencje i zachowania oraz które źródła ruchu są najskuteczniejsze w generowaniu konwersji.

W ten sposób możesz również śledzić wyniki swojej kampanii reklamowej (praktycznie w czasie rzeczywistym), co pozwala na szybkie wprowadzanie niezbędnych korekt i optymalizacji. Możesz także ustawić różne cele konwersji, śledzić koszty reklamy i mierzyć ROI, czyli zwrot z inwestycji.

Warto nie zamykać się tylko na te podstawowe narzędzia, bowiem usługi spoza Google też mogą Ci bardzo pomóc.

Adobe Advertising Cloud

Google Shopping to dla wielu e-sprzedawców tylko jeden z wielu kanałów sprzedaży online. Jeśli działasz w modelu omnichannel i zarządzasz wieloma kanałami komunikacji z klientami, przyda Ci się Adobe Advertising Cloud.

W ramach pakietu Adobe Advertising Cloud (AAC) znajdziesz kilka narzędzi, które pozwalają między innymi zebrać wszystkie reklamy w jednym miejscu, lepiej kontrolować prowadzone kampanie i przyspieszyć analizę ich wyników. Pozwoli Ci to lepiej nimi zarządzać.

Siłą tej oferty Adobe są częste aktualizacje statusu (co godzinę) oraz zaawansowana technologia Dynamic Creative Optimization (DCO), która ułatwia dostosowywanie kreacji reklamowych do zachowań odbiorców. Rozwiązania te są szczególnie przydatne dla dużych firm, ale mniejsze sklepy także mogą z powodzeniem korzystać z AAC.

Jakieś wady? Stosunkowo duży poziom złożoności może wymagać pracy z programistą lub przeszkolenia z obsługi platformy.

Sales & Orders

Nazwa mówi sama za siebie. To narzędzie, które pozwoli Ci lepiej sprzedawać i zarządzać kampaniami reklamowymi. Przyspiesza pracę i pozwala dotrzeć do szerszej i lepiej ukierunkowanej grupy potencjalnych klientów. Dodatkowo pozwala sprawniej tworzyć feedy produktowe (co jest kluczowe w Google Shopping).

Program jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, więc w tym przypadku nie będziesz potrzebować wsparcia programisty. Dodatkowym plusem jest to, że narzędzie można zintegrować z innymi platformami sprzedażowymi, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze dotarcie do potencjalnych klientów.

Funkcje Sales&Orders są nieco ograniczone, ale to z kolei duża zaleta dla mniejszych firm, które nie potrzebują setek różnych opcji.

Dealavo ROAS Booster

Ostatnim, ale zdecydowanie nie najmniej ważnym narzędziem jest nasz autorski ROAS Booster. To narzędzie pozwala zwiększyć zwrot z wydatków na reklamę, czyli właśnie ROAS. Dzięki ROAS Booster wiesz, że wykorzystujesz swój budżet w najlepszy możliwy sposób.

Jak nasze narzędzie działa w praktyce? ROAS Booster automatycznie kontroluje Twoje reklamy Google, określając, które produkty powinny być reklamowane. Jakie są kryteria? Na przykład atrakcyjna cena (w porównaniu do konkurencji) lub wysoka marża. Co szczególnie ważne, dzięki uczeniu maszynowemu (ML) narzędzie to uczy się i poprawia wyniki w miarę upływu czasu, co przekłada się na coraz wyższe wyniki sprzedaży.
Jeden z naszych klientów, sklep Adrenaline.pl, zwiększył ROAS o prawie 30% w ciągu zaledwie miesiąca! I to pomimo działania w naprawdę konkurencyjnej branży.

Zwiększ swój ROAS o 29% w zaledwie jeden miesiąc!

Zobacz, jak Adrenaline.pl zwiększyło poziom sprzedaży i efektywność kampanii reklamowych dzięki wsparciu narzędzia do monitorowania cen Dealavo.

Jak już wspomnieliśmy, narzędzie „uczy się” każdego sklepu, więc po skonfigurowaniu początkowej kampanii, później większość pracy jest wykonywana automatycznie. ROAS Booster dostosowuje się do sytuacji rynkowej lub zmian w Twoim sklepie, dając Ci pewność, że Twój budżet marketingowy jest dobrze spożytkowany.

Najlepiej jednak przekonać się o tym samemu! Dlatego zachęcamy Cię do wypróbowania naszej platformy. Przekonaj się, jak może Ci ona pomóc w skutecznym prowadzeniu sprzedaży (nie tylko w Google). 
Skontaktuj się z nami już dziś!