Martwisz się rosnącymi cenami producentów? Sprawdź 5 strategii, jak sobie z nimi poradzić
- 21 czerwca 2023
Inflacja, rosnące ceny u producentów i coraz wyższe koszty niemal każdego produktu i usługi – tak to obecnie wygląda w większości krajów, także w Polsce. Jak Ty, jako e-sprzedawca, możesz poradzić sobie z tą sytuacją? Jak reagować na ciągle rosnące ceny? W tym wpisie omawiamy pięć strategii, które pomogą Ci utrzymać obecne dochody bez znacznego podnoszenia cen oferowanych produktów.
Zanim jednak zaczniemy, jedna ważna uwaga: działania, o których wspominamy poniżej, pomogą Ci zminimalizować skutki inflacji i innych niekorzystnych czynników ekonomicznych. Ponieważ jednak inflacja nadal jest bardzo realnym zjawiskiem, musisz być przygotowany na wszelkie działania, które pomogą Ci utrzymać opłacalność Twojego biznesu.
Co zatem możesz zrobić?
Przeanalizuj ceny i koszty (wszystkie!)
Pierwsze, co powinieneś zrobić, to dokładnie sprawdzić wszystkie ceny w swoim e-sklepie. Prawdopodobnie niektóre produkty nadal oferujesz z wysoką marżą. Czasami nawet nieznaczne obniżenie marży spowoduje, że nie będziesz musiał podnosić cen lub podwyżka będzie tylko nieznaczna.
Przyjrzyj się również uważnie wszystkim kosztom w swojej firmie, nie tylko tym związanym z oferowanymi produktami. Być może możesz przenieść się na tańszą, ale nadal dobrą platformę e-commerce lub skorzystać z tańszej usługi hostingowej. Nie chodzi oczywiście o to, aby rezygnować z jakości usług. Ale bądź otwarty na różne opcje i szukaj możliwych alternatyw. Czasami będziesz w stanie znaleźć usługę, która jest nadal dobra, ale choć nieco tańsza, co może pomóc Ci zmniejszyć koszty.
Możesz również rozważyć obniżenie niektórych kosztów w swoim sklepie poprzez:
- oferowanie tańszych alternatyw dla sprzedawanych produktów,
- pozyskiwanie produktów lub półproduktów od innych (tańszych) dostawców,
- zmniejszenie stanów magazynowych (nie zawsze musisz mieć setki produktów w magazynie).
Wreszcie, jeśli inflacja i inne negatywne zjawiska ekonomiczne dotknęły tylko niektóre z Twoich produktów, możesz pomyśleć o obniżeniu cen produktów lub usług, które nie są zagrożone, aby zrekompensować fakt, że część produktów w Twoim sklepie ma teraz wyższe ceny.
Pozwól klientom wybrać ceny
Jeśli Twoje produkty można customizować lub oferować w różnych opcjach i wersjach, możesz wdrożyć strategię „tani-drogi-najdroższy” i oferować trzy (lub więcej) wersji swoich produktów. Niech to klient zdecyduje, czy chce tańszą, czy droższą wersję danego produktu.
Producenci samochodów opanowali tę technikę do perfekcji. Prawie każdy samochód na rynku można kupić w wersji taniej (podstawowej) i drogiej (z wieloma dodatkowymi opcjami) – wszystko jest dostosowane do klientów o różnych oczekiwaniach i budżetach. Przy odrobinie kreatywności możesz wdrożyć podobne rozwiązanie dla wielu różnych produktów!
Zestawy produktowe i dodatkowe usługi
Możesz też wdrożyć zestawy produktowe w swoim sklepie. Zaoferuj klientom lepsze ceny przy zakupie wielu różnych produktów naraz. Dużo mówiliśmy o tej strategii w artykule o zestawach produktowych. Polecamy Ci lekturę tego wpisu!
Przykład zestawu produktowego; źródło: https://www.carlightingdistrict.com/products/the-ultimate-pack
A co z innymi usługami? Jeśli tylko możesz, dodaj je do swojej oferty. Możesz nawet rozważyć oferowanie niektórych usług za darmo tak, aby ostateczna cena produktu wydawała się bardziej atrakcyjna dla kupujących. Na przykład, jeśli sprzedajesz akcesoria i buty ze skóry, możesz dodawać gratis pastę do butów i drugą parę sznurówek do każdego zamówienia. Klienci na pewno ucieszą się z tego „prezentu”, co sprawi, że nieco wyższa cena będzie dla nich nieco łatwiejsza do przełknięcia.
Szukaj innych dostawców i rozważ outsourcing
Tak naprawdę to podejście sprawdza się w każdych warunkach rynkowych. Zawsze warto dywersyfikować dostawców, z którymi pracujesz. I zgadza się; wymaga to trochę wysiłku, ale uwierz – warto! Więcej dostawców oznacza, że Twój biznes jest bardziej stabilny, nawet w trudnych warunkach rynkowych.
Może warto poszukać dystrybutorów lub producentów oferujących takie same lub podobne produkty w innych krajach? Jeśli prowadzisz działalność w Stanach Zjednoczonych lub Europie Zachodniej, znalezienie lepszych ofert w innych krajach np. Europy Wschodniej jest stosunkowo łatwe.
A co z outsourcingiem? W dzisiejszych czasach możesz outsourcować prawie wszystko, od call center po narzędzia cenowe takie jak Dealavo. Przeanalizuj, które obszary w Twojej firmie generują większość kosztów i poszukaj możliwości outsourcingu. Chociaż może to być ryzykowne posunięcie, możesz nawet outsourcować całą obsługę klienta w swoim sklepie, dzięki czemu nie musisz zatrudniać pełnoetatowych konsultantów. Podobnie wygląda to w przypadku magazynowania i wysyłki towarów (zobacz, co oferuje usługa znana jako order fulfillment).
Tutaj znowu ważna uwaga: nie mówimy, że powinieneś zwolnić wszystkich pracowników i współpracować tylko z zewnętrznymi firmami. Powinieneś mieć „u siebie” przynajmniej trzon swojej firmy. Ale mądre wykorzystanie outsourcingu spowoduje, że znacznie obniżysz koszty swojej firmy.
Uczciwie mów o swoich cenach
W dzisiejszych trudnych warunkach rynkowych Twoi klienci zwykle rozumieją, że rosnące ceny to nowy standard. Jeśli ich wzrost w Twojej firmie nie jest ogromny, powinni być wyrozumiali. Jednak nadal powinieneś uczciwie mówić o tych wzrostach. Wyjaśnij, dlaczego ceny w Twoim sklepie są teraz wyższe. Zapewnij swoich klientów, że Twoja firma jest zaangażowana w świadczenie wysokiej jakości usług; klienci zawsze cenią takie podejście, nawet jeśli nie podobają im się nowe ceny. Skoncentruj się na wartości, jaką oferuje Twój sklep/firma.
Wykorzystaj naszą tajną broń: dynamic pricing
W podsumowaniu chcemy zwrócić Twoją uwagę na naszą usługę znaną jako dynamic pricing. Ta usługa wykorzystuje algorytmy AI do ciągłego dostosowywania cen w Twoim sklepie. To najbardziej zaawansowana usługa w naszej ofercie. Algorytmy dynamic pricing na bieżąco monitorują sytuację na rynku oraz u Twoich konkurentów, aby umożliwić Ci utrzymanie optymalnych cen w Twoim sklepie. I to prawda, czasami te algorytmy zalecają obniżenie ceny danego produktu. Jednak w innych przypadkach (np. gdy jesteś jedyną firmą oferującą dany produkt), mogą zasugerować podwyższenie ceny, co przełoży się na większy zarobek.
Dzięki dynamic pricing Twój sklep może utrzymywać optymalne ceny, które są zarówno opłacalne dla Ciebie, jako sprzedawcy, jak i atrakcyjne dla Twoich klientów. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam Cię do lektury tego poradnika: Dynamic Pricing — kompletny poradnik.
A jeśli masz jakieś pytania związane z tą usługą, nasz zespół jest do Twojej dyspozycji!