Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych
- 07 września 2021
Pandemia koronawirusa dla wielu firm była niejako motywatorem, żeby zacząć oferować swoje produkty i usługi w Internecie. Każdy właściciel sklepu internetowego wie, że konkurencja jest ogromna i konieczne są przemyślane działania, żeby zwiększyć ilość osób odwiedzających witrynę. Jednym z kluczowych kanałów dotarcia do nowych użytkowników jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Zapraszam do artykułu, z którego dowiesz się, w jaki sposób skutecznie poprawić widoczność strony na tle konkurencyjnych firm.
Wybór odpowiednich słów kluczowych
Dobór właściwych fraz to fundament skutecznego pozycjonowania. Dobrze jest wybrać frazy z długiego ogona tzw. long tail. Tego typu frazy idealnie się nadają przy pozycjonowaniu sklepów internetowych i cechują się wyższą konwersją. Taki dobór fraz sprawi, że na stronę będą wchodzić osoby, które faktycznie są zainteresowane naszymi produktami. Pozycjonując ogólne słowa kluczowe trzeba się liczyć z wyższymi kosztami, dłuższym czasem oczekiwania na efekty i z większym współczynnikiem odrzuceń z wejść na stronę. Przykładowo promując frazę „domy” nie wiadomo czy to wynajem domów, sprzedaż domów, budowa domów ani jaka jest lokalizacja. Jeśli nie wiemy, jakie frazy wybrać dobrze jest skorzystać z profesjonalnych narzędzi, które nam w tym pomogą np. UberSuggest, Planner słów kluczowych, Senuto, Seoptimer, SurferSEO lub samodzielnie sprawdzić podpowiedzi w wyszukiwarce (tzw. autouzupełnienie).
Treści w sklepie internetowym
Nie od dziś wiadomo, że Content is King. Zaraz po odpowiednim wyborze słów kluczowych, to treść jest na drugim, bardzo ważnym miejscu. W ostatnich latach widać, że algorytmy Google zwracają ogromną uwagę na użyteczny dla użytkowników content. Dobrze jest umieścić najważniejsze słowa kluczowe w treści artykułów, co wpłynie pozytywnie na SEO. Warto wspomnieć, że wszystko, co publikujemy na stronie, musi być unikalne, czyli nie wolno kopiować fragmentów tekstów lub opisów produktów od konkurencji (tzw. duplicate content). Należy również unikać powielania identycznych treści w samej witrynie, każda podstrona musi być inna np. jeśli mamy dwa podobne artykuły to opisy powinny być inne. Z punktu widzenia użytkowników regularne tworzenie przydatnych treści np. na firmowym blogu może zapewnić nam stałe grono odbiorców, będziemy uważani za autorytet w naszej branży, co wpłynie pozytywnie na decyzje zakupowe potencjalnych klientów.
Pozycjonowanie a responsywne strony
W związku z tym, że wiele osób coraz częściej przegląda strony i sklepy internetowe na urządzeniach mobilnych konieczne jest zadbanie o dostosowywanie się witryny do rozdzielczości ekranu. Po pierwsze przeglądanie zwykłej strony może być niewygodne lub wręcz niemożliwe dla potencjalnych klientów, a po drugie Google już od jakiegoś czasu nagradza strony responsywne. Ważny jest również czas ładowania, im krócej tym lepiej. Warto zweryfikować, ile czasu ładuje się nasza strona i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie poprawki w witrynie, co wpłynie na zwiększenie konwersji, przydatnym narzędziem do tego będzie Google PageSpeed.
Optymalizacja
Kolejnym krokiem pozycjonowania jest wdrożenie odpowiedniej optymalizacji witryny. Musimy sprawdzić, czy na stronie nie ma błędów, zadbać o odpowiednią strukturę witryny, zweryfikować adresy URL, wyeliminować kanibalizację pozycjonowanych fraz, zoptymalizować meta tagi (title i description), zadbać o odpowiednie linkowanie wewnętrzne, dodać na stronie dane strukturalne, dodać odpowiednie alty w obrazkach i zweryfikować treści znajdujące się w sklepie internetowym.
Profil linkowy
Po rozpoczęciu pozycjonowania warto zweryfikować profil linkowy, żeby w razie potrzeby usunąć marnej jakości linki. Podczas pozycjonowania konieczne jest zdobywanie linków wartościowych, pochodzących ze stron cieszących się dużym zaufaniem.
Ile trwa pozycjonowanie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Warto podkreślić, że pozycjonowanie stron to proces ciągły i długofalowy. W zależności od obecnej pozycji witryny, budowy i zawartości witryny, konkurencyjności fraz i działań konkurencji czas oczekiwania na efekt może wynieść od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.
Wpis powstał przy współpracy z Virtual Development.