Amazon jest już dostępny w Polsce. Co to oznacza dla sprzedawców?
- 02 marca 2021
Od kiedy pod koniec stycznia Amazon pozwolił przedsiębiorcom rejestrować swoje konta na polskiej platformie, w internecie trwały spekulacje, kiedy Amazon.pl zacznie być dostępny dla kupujących. Ten dzień właśnie nadszedł.
Od dzisiaj jako klienci możemy zarejestrować się na polskiej stronie platformy, wybierać wśród produktów oferowanych przez Amazon i korzystać w pełni ze wszystkich udogodnień oferowanych przez marketplace. Co jednak oznacza dla sprzedawców wejście amerykańskiej platformy do Polski?
Różnice pomiędzy Amazonem, a Allegro
Najłatwiej będzie porównać Amazona do dotychczasowego lidera rynku – Allegro. Szczegółowe porównanie zostało przez nas zrobione w artykule Allegro a Amazon – najważniejsze podobieństwa i różnice, lecz przejdźmy przez najważniejsze różnice.
Pierwszą rzeczą, która różni te dwie platformy to zasięg. Amazon w grudniu 2020 miał ponad 600 mln użytkowników na swojej niemieckiej stronie, podczas gdy Allegro 2 marcu 2020 odwiedziło 17,39 mln użytkowników. Kolejną różnicą jest określanie cen produktów. Na Allegro możemy wystawić produkt na licytację lub wskazując konkretną cenę. Amazon oferuje jedynie tę drugą opcję.
Z punktu widzenia sprzedawcy, jedną z ważniejszych rzeczy są koszty sprzedaży. Na Allegro mamy darmowy start, pakiet zniżek i promocji na start, a płacimy za wystawienie ogłoszenia i stałe prowizje 6-10% w zależności od kategorii. Amazon pobiera opłaty za każde ogłoszenie (4 PLN) w przypadku konta indywidualnego (oferującego do 40 ofert miesięcznie). Jeśli chcemy wystawić więcej niż 40 ofert, należy kupić konto profesjonalne, za 165,91 PLN miesięcznie, przy użyciu którego nie ponosimy żadnych opłat za wystawienie ogłoszenia. Dodatkowo, na platformie amerykańskiej firmy są naliczane prowizje od sprzedaży zależne od kategorii – średnio 15%.
Modele FBA i FBM
Cechą charakterystyczną dla Amazona są modele FBA i FBM. W FBA (Fulfillment by Amazon) cały proces sprzedażowy i logistyczny jest obsługiwany przez Amazona. Po stronie sprzedawcy pozostaje dostarczenie serwisowi towaru oraz dbanie o promocję produktów. Po zakupie produktu przez klienta, jest on wysyłany bezpośrednio z magazynu Amazona. Jest to oczywiście powiązane z dodatkową prowizją.
W modelu FBM (Fulfillment by Merchant), cały proces sprzedaży pozostaje po stronie sprzedawcy. W zależności od sprzedawanych produktów, warto zastanowić się, który z modeli jest dla nas bardziej opłacalny. W przypadku towarów lekkich i o małych rozmiarach dobrze sprawdzi się FBA, gdyż koszty magazynowe będą niewielkie. W przypadku towarów większych, należy rozważyć FBM. Koszty można przeliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów na platformie Amazona. Szczegółowo temat modeli FBA i FBM został przez nas opisany w artykule Czym są modele FBA i FBM na Amazonie?
Monitoring cen
Dodatkowa platforma na rynku e-commerce z pewnością nie ułatwi manualnego sprawdzania cen konkurencji. Warto więc pomyśleć o automatyzacji procesu. Wiele firm na rynku oferujących monitoring cen śledzi wyłącznie część ofert obecnych na Amazonie- wyłącznie te posiadające Buy Box.
Buy Box
Buy Box to dedykowany moduł znajdujący się po prawej stronie wybranych przedmiotów, przez który można dokonać zakupu danego produktu. Z tej funkcji mogą korzystać jedynie sprawdzeni sprzedawcy mający szczególnie atrakcyjne oferty. Ponad 80% sprzedaży na Amazonie odbywa się właśnie za pośrednictwem tego przycisku – pozyskanie dostępu do Buy Boxa jest więc szansą na znaczną poprawę wyników sprzedażowych.
Jego działanie opiera się na algorytmach Amazona, który na podstawie analiz pozostałych pozycji oferujących podobne produkty decyduje, która oferta jest najbardziej atrakcyjna dla klienta (niekoniecznie jest to ta najtańsza).
Monitoring cen w Buy Box
Jak łatwo zauważyć, monitorując jedynie Buy Box, mocno ograniczamy naszą wiedzę i dopasowujemy się do tego co w danej chwili wybiorą algorytmy platformy. W przypadku tak dużego marketplace’u z ogromną liczbą ofert, warto jednak znać pełen obraz cen i bazować na kompletnych informacjach o cenach konkurencji, co znacznie ograniczy możliwość popełnienia błędu.
Dlaczego warto monitorować Amazon?
Amazon zbiera ogromną liczbę sprzedawców i ich ofert w jednym miejscu. Amerykański gigant dopiero rozpoczyna działalność w Polsce, lecz już teraz można przewidywać, że międzynarodowa skala przyciągnie wielu sprzedawców. W związku z tym oferty na platformie mogą pokryć znaczną część rynku. Dzięki monitorowaniu tej strony i systematycznemu śledzeniu cen konkurentów, możemy zdobyć cenne dane, co pomoże nam podejmować trafne decyzje dotyczące zarówno polityki cenowej, jak i pozycji firmy w e-commerce. Dzięki monitoringowi jesteśmy w stanie kontrolować kroki konkurencji i skutecznie reagować na ich zmiany cen. Dzięki rozwiązaniu Dealavo możliwa jest także automatyczne ustalanie cen na tej platformie.
Monitoring Amazona może być też przydatny w przypadku pozyskiwania przez producentów danych o odchyleniach cen MSRP (sugerowanych) w Europie. Taka wiedza może pomóc w ochronie przed zaniżaniem cen produktów i skutecznym zarządzaniu strategią cenową.
Jesteś zainteresowany monitoringiem cen na Amazonie? Skontaktuj się z nami i zobacz, w jaki sposób możemy dostarczać Ci kompletne dane o tej platformie oraz pomóc Ci w podejmowaniu jak najlepszych decyzji biznesowych. Dzięki Dealavo otrzymasz możliwość integracji danych ze wszystkich najważniejszych platform e-commerce w jednym przejrzystym panelu.