Konkurencja na Ceneo vs Google Shopping: raport Dealavo
Ceneo oraz Google Shopping to niezaprzeczalnie jedne z najbardziej popularnych platform e-commerce w Polsce. Dotychczas retailerzy koncentrowali się głównie na tym, by ich produkty były dostępne na platformie Ceneo – wynikało to z dużej popularności polskiej porównywarki wśród konsumentów. Sprawdzanie ofert na Google Shopping, którego wyniki są widoczne bezpośrednio z poziomu przeglądarki, jest coraz bardziej powszechne. Spowodowało to wzrost popularności reklamowania się na tej platformie przez retailerów. W oparciu o dane obejmujące 39 508 produktów (zaklasyfikowanych do kategorii: „Artykuły biurowe”, „Elektronika”, „Kosmetyki”, „Żywność i suplementy diety”, „Artykuły zoologiczne” oraz „Inne”), analitycy Dealavo porównali ceny oraz konkurencję na obu platformach. Badanie było przeprowadzone na rynku polskim na podstawie danych z marca 2021 roku.
Średni poziom cen na Google Shopping vs Ceneo
W oparciu o dane dotyczące 39 508 produktów (1 304 737 ofert) zespół Dealavo sprawdził, jak często średnia cena produktu jest wyższa na każdym z portali. Okazuje się, że średnio w 69,9% przypadków średnia cena na Google Shopping jest wyższa niż na Ceneo. Trend ten odnosi się do wszystkich z wyróżnionych poniżej branż.
Przeciętna różnica w średniej cenie produktu na obu porównywarkach cenowych nie jest jednak wysoka. Poziom cen na Google Shopping jest wyższy średnio o 2,48% w porównaniu do Ceneo. Trend ten jest widoczny w większości branż – Google Shopping odnotowało wyższe średnie ceny dla kategorii:
- Żywność i suplementy diety (średnia różnica 3,05%);
- Kosmetyki (średnia różnica 2,98%);
- Artykuły biurowe (średnia różnica 1,64%);
- Elektronika (średnia różnica 0,18%).
Jedyna przeanalizowana kategoria, dla której produkty były średnio droższe na Ceneo niż na Google Shopping, to artykuły zoologiczne (różnica 1,8%).
Najtańsza oferta – na Ceneo czy Google Shopping?
Analitycy Dealavo przeanalizowali także, jak często konsumenci mogli znaleźć najtańszą ofertę na każdym z portali. Jak się okazuje – najczęstszym przypadkiem była sytuacja, w której najbardziej atrakcyjna oferta była tej samej wysokości na obu portalach:
Jak widać na wykresie powyżej, dla 40,2% produktów najniższa cena była taka sama na Google Shopping oraz na Ceneo. Drugim najpopularniejszym przypadkiem było występowanie bardziej korzystnej oferty na Google Shopping (30,4% SKUs), a najrzadszą sytuacją było występowanie najtańszej oferty na Ceneo (29,4% towarów).
Wynika to w dużej mierze z tego, że porównywarka Google Shopping często przedstawia w swoim rankingu także ofertę z Ceneo.
Konkurencja wśród retailerów na Google Shopping vs Ceneo
Analitycy Dealavo przeanalizowali także, jak konkurencyjne są obie platformy. Celem było zweryfikowanie hipotezy, czy polskie sklepy internetowe bardziej zaciekle konkurują na Ceneo niż na Google Shopping. Zostało to zmierzone za pomocą dwóch wskaźników. Były nimi:
- średnia liczba ofert na dany produkt;
- odchylenie standardowe od średniej ceny na danej platformie. Zmienna ta pokazuje, jak bardzo oferowane ceny są skupione wokół średniej (czyli, mówiąc prościej, niska wartość odchylenia standardowego będzie oznaczała, że retailerzy oferują produkty w zbliżonych cenach).
Przyjęto, że wyższe odchylenie (bardziej zróżnicowane ceny) świadczy o mniejszej konkurencyjności danej platformy. Jest to związane z tym, że sklepy w swojej strategii cenowej nie dążą do utrzymania cen na podobnym poziomie co konkurencja (tolerują większą rozbieżność między ich ofertą a ofertą konkurencji).
Średnia liczba ofert na Google Shopping oraz Ceneo
Z analizy ponad miliona ofert wynika, że średnia liczba ofert na Google Shopping PL wynosi 18, natomiast na Ceneo – 15. Oznacza to, że w przypadku platformy amerykańskiego giganta konsumenci mogą porównać propozycje większej liczby sklepów internetowych.
Przeanalizowana została także częstotliwość, z jaką można znaleźć więcej ofert na Google Shopping. Okazuje się, że taka sytuacja ma miejsce dla 59,3% produktów. Na Ceneo można znaleźć więcej ofert dla 24,4% produktów, a dla 16,3% SKUs na obu platformach występuje tyle samo propozycji zakupu.
Co ciekawe, liczba dostępnych ofert na analizowanych platformach różni się w zależności od segmentu cenowego. Produkty podzielono na:
- produkty tańsze (do 100 zł),
- droższe artykuły (kosztujące więcej niż 100 zł).
Dla aż 64,6% produktów, pochodzących z niższej półki cenowej, więcej ofert można znaleźć na Google Shopping. Inaczej wygląda sytuacja dla produktów kosztujących ponad 100 zł – tylko dla 37,1% produktów większa liczba ofert (a co za tym idzie – konkurencja) występuje na Google Shopping. W przypadku droższych produktów widać też, że bardziej popularna jest sytuacja, w której na obu platformach jest tyle samo ofert (jest to 25,4% sytuacji).
Różnice występują także między poszczególnymi branżami. Szczegóły przedstawiono w poniższej tabeli:
Większa liczba ofert na Google Shopping | Większa liczba ofert na Ceneo | Ta sama liczba ofert na obu platformach | |
Ogółem | 59,3% | 24,4% | 16,3% |
Artykuły biurowe | 39,6% | 30,7% | 29,7% |
Elektronika | 38,4% | 43,4% | 18,1% |
Kosmetyki | 77,2% | 17,1% | 5,7% |
Żywność i suplementy diety | 23,5% | 58,7% | 17,8% |
Artykuły zoologiczne | 63,3% | 18,4% | 18,4% |
Jak widać, więcej ofert na Ceneo można znaleźć w przypadku produktów należących do kategorii „Elektronika” oraz „Żywność i suplementy diety”. Dla pozostałych kategorii produktów ofert jest zazwyczaj więcej na Google Shopping. Oznacza to, że zazwyczaj konsumenci mają większy wybór w zakresie wyboru sklepu, w którym zakupią produkt, korzystając z porównywarki Google.
Zróżnicowanie cen na Google Shopping oraz Ceneo
Jak natomiast prezentuje się poziom zróżnicowania cen na obu platformach?
Zostało to zmierzone za pomocą porównania poziomu odchylenia standardowego na obu platformach. W przypadku Google Shopping średnie odchylenie standardowe wynosi 17,1% (czyli oferta przeciętnego sklepu internetowego odbiega średnio o 17,1% od średniej ceny produktu w Google Shopping), natomiast dla Ceneo – 14,5%.
Ponadto aż dla 62,6% produktów ceny są bardziej zróżnicowane na Google Shopping.
Statystyki wyglądają podobnie dla wszystkich kategorii produktów, a także półek cenowych.
Jak widać, ceny na Ceneo są mniej zróżnicowane, czyli dostępne w mniejszym zakresie cen. Może to świadczyć o większej konkurencji na tej platformie.
Jak zauważa Przemysław Białokozowicz (VP – Product and Services w Dealavo):
„W trakcie rozmów z klientami często zauważamy, że retailerzy skupiają się na promocji swojej oferty w Ceneo, lekceważąc rosnącą rolę Google Shopping. To z tego może wynikać większe zróżnicowanie cen na Google Shopping – sprzedawcy przykładają mniejszą wagę do tego, aby pozostać konkurencyjnymi w tym kanale. Jest to jednak błąd. Spójrzmy chociażby na rynek niemiecki – tam Google Shopping stworzyło dużą konkurencję dla wieloletniego lidera – Idealo. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce może stać się podobnie. Sklepy, które nie będą na to przygotowane – pozostaną w tyle”.
Podsumowanie
Z przeprowadzonej analizy wynika, że mimo rosnącej popularności świadomego pozycjonowania sklepu internetowego w obu porównywarkach cenowych – Ceneo oraz Google Shopping – występują znaczące różnice zarówno w poziomie oraz zróżnicowaniu cen na obu platformach, jak i konkurencji wśród promujących tam swoje oferty retailerów.
Najważniejsze wnioski:
- średnia cena produktu jest wyższa na Google Shopping w 69,9% przypadków;
- najtańsza oferta danego produktu jest najczęściej dostępna w tej samej cenie na Google Shopping oraz Ceneo;
- na Google Shopping zazwyczaj występuje więcej ofert tego samego produktu niż na Ceneo. Wyjątkiem są produkty powyżej 100 zł, w których przypadku więcej ofert można znaleźć na Ceneo;
- na Google Shopping występuje większe zróżnicowanie cen wśród ofert danego produktu.
Raport został przygotowany przez Dealavo. Dealavo to spółka oferująca rozwiązania do analityki e-commerce dla sklepów internetowych i producentów. Specjalizuje się w oprogramowaniu do monitoringu i automatyzacji cen dla e-sklepów oraz rozwiązaniach z zakresu DPSM (Distribution, Pricing, Shelving, Merchandising) dla producentów. Dealavo oferuje swoje usługi na 32 rynkach, współpracując zarówno z międzynarodowymi przedsiębiorstwami, jak i przedstawicielami rynku lokalnego.
Dowiedz się więcej o tym, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze kanałów promocji i sprzedaży: Sprzedaż wielokanałowa – które produkty promować na Allegro, Amazon, Google Shopping oraz Ceneo?