Integracja sklepu z Allegro i Ceneo – co warto wiedzieć?

Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z dbaniem o różne kanały sprzedaży. Jeśli chcesz sukcesywnie zwiększać zyski i przyciągać coraz to nowych klientów, powinieneś zadbać o widoczność w dwóch kluczowych serwisach e-commerce w Polsce. Mowa oczywiście o Allegro i Ceneo. Taka integracja nie jest skomplikowana, a może szybko przynieść wymierne korzyści.

Wzmożony popyt na produkty kupowane przez internet spowodował duży wzrost konkurencji. Dobrowolne pozbawienie się jednej z dróg promowania swoich produktów jest co najmniej ryzykowne. Integracja z serwisami gdzie klienci szukają produktów, czyli wspomnianymi już Allegro i Ceneo jest kluczowym czynnikiem zwiększającym sprzedaż przez internet.

W tym artykule przedstawimy, jak wygląda proces integracji z dwoma największymi platformami sprzedażowymi. Sprawdzimy też, czy sklep internetowy prowadzony na różnych, gotowych platformach e-commerce może zostać zintegrowany z Allegro i Ceneo. Oczywiście pozostaje też ważne pytanie – jakich korzyści możesz się spodziewać?

Sklep internetowy – integracja z Allegro

Allegro jest największym serwisem e-commerce w Polsce. Ma ponad 20 milionów użytkowników. Tylko we wrześniu 2020 roku Allegro odwiedziło 65,5% wszystkich osób, które w Polsce korzystają z internetu[1]. Jest to wynik bardzo wysoki i wyraźnie wskazuje konieczność pojawienia się na ich platformie w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców.

Allegro oferuje sklepom internetowym dwa rodzaje integracji:

  • Dwustronna: możliwość wystawienia produktu na Allegro w połączeniu z Twoim sklepem. Po każdym zakupie otrzymujesz unikalny numer zamówienia oraz zmianie ulega stan magazynowy.
  • Jednostronna: umożliwia dodanie produktu w sklepie z aukcji na Allegro, ale bez możliwości importu zamówień i aktualizacji stanów magazynowych.

Oczywiście dwustronna integracja z Allegro jest bardziej pożądana, ponieważ umożliwia oddziaływanie sklepu na platformę oraz platformy na sklep. Jednakże zaznaczmy, że jednostronna integracja jest łatwiejsza i szybsza. Dlatego wybór sposobu integracji powinien zostać dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.

Dwustronna integracja z Allegro pozwala również na zarządzanie wszystkimi aukcjami. Dzięki niej możesz zmieniać opisy czy ceny wystawionych produktów. Jest to ważne w kontekście konieczności szybkiego dopasowania się do warunków na rynku. Co więcej, otrzymujesz wtedy również możliwość pełnego zarządzania wysyłkami przedmiotów z aukcji Allegro.

Opłacalność integracji sklepu z Allegro

Prowadząc sklep internetowy, musisz wiedzieć, że sprzedaż na Allegro może przynieść duże zyski z racji popularności tej platformy. To właśnie tutaj odbywa się główny ruch na rynku e-commerce w Polsce.

W czerwcu 2020 miesięczna liczba użytkowników serwisu wzrosła o prawie milion w porównaniu z rokiem 2019[2]. Te liczby twardo wskazują, że platforma ta rozwija się w bardzo dynamiczny sposób i należy wykorzystać jej możliwości.

Poza tym integracja sklepu z Allegro jest dość łatwym zadaniem. Łącząc się z Allegro API, możesz w prosty sposób przekazywać informacje pomiędzy sklepem a aukcjami oferowanymi na tym portalu. Większość gotowych platform e-commerce ma możliwość automatycznej integracji z Allegro, dlatego nie będzie wymagało przechodzenia przez jakieś skomplikowane procesy. Więcej możesz się dowiedzieć, odwiedzając stronę Allegro.

Na naszym blogu znajdziesz też dużo wartościowej wiedzy dotyczącej handlu na Allegro:

Integracja sklepu z Ceneo

Ceneo to najpopularniejsza porównywarka cenowa w polskim internecie. Około 40% osób korzystających z internetu odwiedza tę stronę przynajmniej od czasu do czasu[3]. Dodatkowo dzięki integracji z Ceneo masz możliwość zaprezentowania swoich produktów w ponad 4 000 kategoriach, które są odwiedzane przez około 15 000 000 użytkowników każdego miesiąca.[4] Jest to ruch, który powinieneś chociaż w części skierować na swoje produkty! Umożliwi to oczywiście integracja z Ceneo.

Cała operacja połączenia się z porównywarką jest bardzo prosta i obejmuje jedynie wygenerowanie i wgranie pliku xml o odpowiedniej strukturze, przystosowanej do tej platformy. Dzięki temu Twoje produkty będą tam widoczne, a użytkownicy będą mogli porównać ofertę z innymi sklepami.

Integracja z Ceneo jest dobrze przygotowana, ponieważ wystarczy wejść na stronę podręcznik konfiguracji pliku xml na platformach sklepowych i postępować zgodnie z instrukcją dostosowaną do każdej platformy e-commerce.

Interesuje Cię wystawianie przedmiotów na Ceneo? Znajdziesz u nas dużo praktycznych wskazówek: 

Dostawcy sklepów internetowych a integracja z Ceneo i Allegro

Wszyscy popularni dostawcy platform e-commerce umożliwiają sprawną integrację zarówno z Allegro, jak i Ceneo. Szybki rozwój e-commerce w Polsce spowodował zwiększenie liczby dostępnych opcji, w których możesz prowadzić swój sklep. Są to rozwiązania typu:

  • SaaS np. Shoper, IdoSell, RedCart, Sky-Shop, Shoplo, Atomstore
  • CMS e-commerce np. WooCommerce, Prestashop, Magento
  • ERP np. Subiekt, Comarch XL, Baselinker

Najwięcej dostępnych technologii jest opartych na modelu SaaS. Sam Shoper obsługuje około 57% rynku.[5] Wynika to z tego, że za stałą opłatę abonamentową sprzedawcy otrzymują cały pakiet korzyści bez stresu wynikającego z projektowania i optymalizacji strony. I to właśnie rozwiązania SaaS-owe wydają się być najprostsze w integracji z platformami sprzedażowymi.

Cały proces polega na przejściu przez kilka kroków dotyczących wpisania informacji o naszym sklepie. Resztą zajmuje się dostawca platformy. To oni dbają o poprawność całego procesu. Takie podejście stosuje w swoich usługach np. Shoper.

Jak Dealavo może pomóc?

Chociaż samą integracją się nie zajmujemy, to chętnie pomożemy Ci w stworzeniu optymalnej strategii cenowej. Mamy cały wachlarz narzędzi dla serwisów e-commerce. Zobacz, jak pomóc Ci może:

A jeśli zainteresowało Cię któreś z tych rozwiązań – zapraszamy do kontaktu! Już dzisiaj wypełnij formularz i uzyskaj przewagę nad konkurencją!

 

 

[1] https://etradeshow.pl/e-commerce-dominuje-allegro/

[2] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Allegro-zdominowalo-rynek-e-commerce-w-Polsce-7929002.html

[3] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Allegro-zdominowalo-rynek-e-commerce-w-Polsce-7929002.html

[4] https://kariera.ceneo.pl/z-milosci-do-zakupow-ceneo-ma-juz-15-lat

[5] https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20210621/ipo-shoper-e-commerce